Підтримка дітей з ПТСР

Supporting Children with PTSD
Зміст
  1. Що таке посттравматичний стресовий розлад?
  2. Як допомогти малечі впоратися з ПТСР?
  3. Навчання як спосіб подолати з ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у дітей проявляється по-різному, але у будь-якому випадку ця проблема вимагає особливої уваги й розуміння. Дитина, яка пережила травматичну подію, потребує підтримки, щоб вирости здоровою й емоційно стійкою особистістю. Як реагувати на ПТСР у дітей та яку допомогу надавати — розповімо у цьому дописі.

 

Що таке посттравматичний стресовий розлад?

ПТСР у дітей — це складний стан, який виникає після переживання певної травматичної події. Цей розлад може виникнути внаслідок різноманітних ситуацій: розлучення батьків, війна, втрата близьких, насильство, природні катаклізми тощо. Важливо розуміти, що симптоми ПТСР у дітей не завжди проявляються одразу. Вони можуть виникнути через кілька тижнів або навіть місяців після травматичного випадку. Тому батькам варто бути особливо уважними до змін у поведінці дитини. У жодному разі не можна ігнорувати проблеми, вважати їх дитячими капризами або черговою фазою розвитку. Інколи саме у цих сигналах ховається потреба у підтримці та розумінні, тому дорослим потрібно докласти всіх зусиль, щоб допомогти дітям знову насолоджуватися безтурботним дитинством.

 

Як допомогти малечі впоратися з ПТСР?

   1. Відкрито спілкуйтеся з дитиною
Спокійно поговоріть з дитиною про те, що трапилося. Вислухайте її, спробуйте зрозуміти почуття. Не тисніть, але надайте можливість вільно висловити емоції, навіть якщо це важко. Переконайте дитину в тому, що в ситуації, які трапилася, немає її вини. Уважно слухаючи, ви можете виявити, як саме ПТСР впливає на її життя.

   2. Створюйте безпечне середовище
Важливо відновити відчуття безпеки дітям з ПТСР. Забезпечте спокій і сталість в оточенні. Подбайте про чіткий розпорядок дня, регулярність буденних справ, а також конкретні ритуали, які допомагають відновити втрачену стабільність. Уникайте розмов при дітях про трагедії й проблеми, стежте за тим, що вони читають й дивляться в інтернеті. Намагайтеся зайвий раз не згадувати про негативний досвід, але якщо дитина сама проявляє ініціативу, будьте готові долучитися до відвертої розмови.

  3. Залучайте терапевтичні методи
Часто арттерапія, музикотерапія або ігри допомагають виражати емоції, які так важко висловити словами. ПТСР у дітей вимагає застосування різних методів, щоб знайти той, який сприятиме подоланню емоційного напруження.

 4.  Розвивайте стратегії саморегуляції
Навчіть дитину простих стратегій для саморегуляції для подолання ПТСР. Наприклад, спробуйте разом виконувати техніку глибокого дихання. Розповідайте, як правильно ідентифікувати емоції, описувати їх словами. Поясніть, що ці прийоми можна застосовувати у будь-яких стресових ситуаціях, адже вони допомагають швидко відновити психологічний баланс.

 5. Проводьте час активно
Залучіть дитину до різних видів активностей: прогулянки пішки або на велосипеді, заняття спортом, хореографія тощо. Регулярні тренування або ігри на свіжому повітрі —  чудовий спосіб не лише фізичного, але й емоційного розвантаження. Головна умова для успішного подолання ПТСР — заняття повинні подобатися дитині.

 6. Залучайте дітей до справ
Доручайте дитині легкі справи й обов'язки в межах її можливостей, щоб сприяють розвитку самостійності. Це може бути прибирання в кімнаті, приготування легких страв, догляд за домашнім улюбленцем. Заохочуйте дитину брати участь у соціальних заходах чи волонтерських проєктах. Активна участь у громадському житті може стати джерелом позитивних вражень, допоможе забути про проблеми, пов'язані з ПТСР у дітей. 

 

Навчання як спосіб подолати з ПТСР

Якісна освіта сприяє психологічній гармонії дітей, стає важливим інструментом у боротьбі з ПТСР. Деякі школярі, з різних причин, не мають можливості відвідувати очні навчальні заклади. Фонд «За майбутнє дітей» надає їм стипендії для безоплатного навчання у дистанційній школі «Оптімі». Дитина може приєднуватися до уроків з будь-якої точки світу, у будь-який час, використовуючи індивідуально розроблені матеріали, які враховують її особисті потреби та особливості сприйняття.

Подавайте заявку на отримання стипендій для дітей з ПТСР або зробіть благодійний внесок, щоб підтримати нашу ініціативу. Разом ми можемо допомогти маленьким українцям здобути якісну освіту, знайдемо нові можливості для їхнього психічного відновлення й розвитку.

Дата публікації:
19.07.2024
Кількість переглядів:
688
Рейтинг статті:
5 \ 5
Попередня стаття Наступна стаття

Наскільки була корисна ця стаття?
Не корисно
1
2
3
4
5
Дуже корисно
Не корисно
Дуже корисно
Інші новини
Що входить до стипендії від фонду: умови та освітні ресурси
Що входить до стипендії від фонду: умови та освітні ресурси

Освіта — це не лише опанування тих чи інших предметів. Це запорука розвитку особистості й формування гідного майбутнього всієї нації.

Як навчались українські школярі в перші місяці після повномасштабного вторгнення
Як навчались українські школярі в перші місяці після повномасштабного вторгнення

Важкою була весна 2022 року для українських школярів. Після повномасштабного вторгнення мрії про мирне навчання почали віддалятися, а вчителі були змушені проводити уроки в надскладних умовах.